Maj 01 2025 20:33:06
Nawigacja
· Strona Główna
· Artykuły
· Download
· Forum
· Galeria
· Kontakt
· Szukaj
Przykop
Bardzo interesująco napisany artykuł przez Pana Henryka Gibasa wywołał sporo dyskusji na naszym portalu.Moim zdaniem wkradło się jednak do opowieści o Przykopie kilka nieścisłości.Przykop od samego zarania był częscią fosy otaczającej Nowe.Jeszcze w 1817 roku fosa była częściowo wypełniona wodą i dla dużej częsci miasta była rezerwuarem wody.
Zasilała dwie studnie przy bramie rybackiej ,jak i
dostarczała wody na Plac Zamkowy drewnianymi rurami.W części osuszonej fosy Nowianie uprawiali warzywa i sadzili drzewka owocowe,gdyż ziemia była bardzo dobrze nawilżana.
Trudno mi się więc pogodzić z opisem ,że przeszło dwieście lat wcześniej tamtędy przechodziły szwedzkie oddziały i była to droga miejska.
Swoje zdanie na temat Przykopu opieram o
pisaną gotykiem w XIX w.histrię Nowego.
Mapkę z planem Nowego z 1502 roku pokazującą rolę Przykopu ,a będącą równiez elementem wspomnianej historii możecie znależć na naszym portalu.
Nie mieszkam już w Nowem od wielu lat i nie do mnie należy sugerowanie co robić z Przykopem,ale popieram Kikę ,że zbyt śmiała modernizacja
zniszczy niesamowity urok tego zakątka.
Komentarze
#1 | szalupa dnia luty 16 2008 10:52:18
Mieszkałam tam tyle lat i nie miałam pojęcia, w jakim ważnym miejscu mieszkałam. Takie były czasy, że nie mówiło się o takich sprawach. Najważniejsze było, aby budować socjalistyczną Polskę.
Również uważam, że trzeba by zachować dawny klimat tego miejsca. Pmiętam " kocie łby " przy domu p. Szmyta, przy moim też takie były, ale bardzo dawno temu. Zimą, na schodach prowadzących do miasta, zawsze było lodu po same poręcze... to były czasy Frown
#2 | szalupa dnia luty 16 2008 12:10:58
Aż się prosi, aby w takich miejscach historycznych umie***** tablice z informacjami, krótkim zarysem historycznym. Wierzę, że w takich zadbanych zakątkach, gdzie chociaż od czasu do czasu w wiadomych godzinach spożywania tanich win, przechodzli by policjanci, albo zwykli przechodnie zwracali by uwagę- nie było by problemu. Przyznam, że spotkać u nas w Nowem na ulicy policjanta w mundurze, to tak samo jak spotkać ksiedza w sułtannie- ogromna rzadkość.ShockFrown
#3 | maciek_bis dnia luty 16 2008 14:09:40
Marzenie. Przykop to był dla mnie tajemniczy zakątek, miejsce z niepowtarzalną atmosferą. Nie rozpędzałbym się co prawda z kostką betonowa, jednakowoż jakiś starego typu bruk, odbudowa źródrłka, bezpieczne przejscie na dół. Jak zamykam oczy to słyszę szum wody w studzience i czuję zapach rozgrzanych słońcem roślin. Takie tam sentymentalne bzdety.
#4 | barbaros dnia luty 16 2008 18:27:26
Szalupa, o czym Ty marzysz? Tablice upamiętniające ?! Skoro nie warto ich stawiać nawet tam, gdzie kiedyś były cmentarze( co mnie zawsze oburzało i nadal oburza), to co tu mówić o innych miejscach, czysto sentymentalnych dla prawdziwych miłośników miasteczka..Sad
#5 | szalupa dnia luty 17 2008 02:02:26
Wiesz Barbaros... masz chyba rację, jak nieraz czytam siebie po czasie, to jakbym nawiedzona jakaś była i mam wizje jakieśGrin, ale nie będe się zmieniać Frown
#6 | Patryk dnia luty 18 2008 18:25:35
Nie mogło być fosy w miejscu Przykopu. To nachylone zbocze, więc nawet w wykopanym dole woda by się nie utrzymała. Z tej strony obronę miasta stanowiła skarpa i mury. Fosa była z innej strony, tam gdzie teren jest płaski.
#7 | mchris dnia luty 18 2008 18:47:49
Na czym Patryk opierasz to mniemanie ,że Przykop nie był kiedyś fosą.Na stanie dzisiejszym?Z mapy z 1502 r. i stanu faktycznego
z 1817 r. jednoznacznie wynika że była tam fosa.Dalej Ci powiem,ze szerokość fosy na Przykopie była większa niż w innych miejscach Nowego.Sama nazwa przykop wywodzi się od rowu,zagłębienia.
#8 | Patryk dnia luty 18 2008 20:59:56
Z tej mapy nie wynika jednoznacznie. Wasser graben jest napisane z dwóch stron. Z dwóch pozostałych stron nie napisano nic a tam jest skarpa. Niestety nie zaznaczono gdzie i jak kończyła się fosa. Tam gdzie parowa (ul. Wiślana) staje się szersza i głębsza trudno by było postawić tamę trzymającą wodę żeby nie spłynęła do Wisły. Podobna sytuacja jest w okolicach "Ogrodu". Gdzie tam kończyła sie fosa? W downloadzie są 3 mapki ze starymi planami miast i na żadnej nie zaznaczono miejsc gdzie kończyła się fosa. Jak dla mnie to zagadka jeszcze nie jest rozwiązana:]
#9 | Ika dnia luty 20 2008 18:47:26
W jednym numerze "Glosu Nowego", moze sprzed dwoch lat, byl krotki, ale ciekawy artkul o historii Przykopu i o pochodzeniu nazwy tej uliczki. Niestety, niewiele pamietam, mam go gdzies w domu, ale nie moge teraz tego sprawdzic. Moze ktos znajdzie w starych numerach ten artykul i wszystko bedzie wiadomoSmile
#10 | mchris dnia marzec 06 2008 18:55:54
Udało mi się odnaleść artykuł w "Głosie Nowego" z grudnia 1999 r. na temat Przykopu.Poniżej większa część tego artykułu:
"Ulica Przykop to jedna z mniej zadbanych ,ale zarazem jedna z najpiękniej położonych ulic Nowego.Stanowi jakby półkę na opadającej spod murów miejskich ku ulicy Rybackiej skarpie wiślanej.
W jej sąsiedztwie znajdują się zabytkowe baszty i umocnienia miejskie,kościół farny,a ona sama prowadzi na nowskie podzamcze.Jej historia nie wydaje się być nazbyt długą z racji swojego pochodzenia.Powstała ona pod koniec XIX wieku wskutek osuszania i niwelacji fos otaczających miasto,od których to prac wywodzi się niejako jej nazwa.
Fosa była zasilana zródłami bijącymi w północnej części miasta i jeszcze w końcu XIX wieku pełniła funkcję zbiornika wody pitnej dla Nowego,z którego zasilane były studzienki uliczne."
Dalej artykuł mówi o tym ze warto by zagospodarować ten zakątek.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować lub nie masz konta?
Skontaktuj się z administratorem portalu - admin@miasto-nowe.com
Losowa Fotka
Ostatnie komentarze
News
Dziękuję i wzajemnie ż...
Wzajemnie Arku. Tym sz...
12 października ukaże ...
Dziesięć lat... Aż tru...
Tak jak pisze kapa - z...
Artykuły
Uzypełnienie, [url]htt...
ciekawy materiał dotyc...
[img]https://bi.im-g.p...
58Wiktoria prosze: [ur...
Arek, masz jakiś link ...
Informacja do 58Wiktor...
Dodatkowa informacja d...
Bies, masz może zdjęci...
Tak, została część bud...
Super, dziękuję. Coś n...
Fotogaleria
Poniżej link do wspomn...
Wystawa została zorgan...
Dzieki za kolejne info...
Na wystawie w zamku je...
Obecnie to juz history...
Dziękuję za informację.
Kapa daj namiar mniej ...
Nawet tyle nie zostało...
Piękne czasy, piękne m...
Portal ma się dobrze, ...
[i]Kurier Bydgoski 03-...
Kolejna publikacja z n...
[i]"Zakłada się park m...
Musi byc to gdzies udo...
Ciekawe ile osób otrzy...
Ile drzew rosło w tamt...
Ciekawy i rzetelny art...
R.I.P. (*) (*) (*)
Piękny motocykl : [url...
chyba tak ;)
Ostatnie artykuły
· Przyjaciel 1900 - 1901
· Fragmenty książki El...
· Przyjaciel 1899
· Przyjaciel 1897 - 1898
· Przyjaciel 1896
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Artykul "Utracona pr...
· Co z tym Neuenburgie...
· Rodzina Stasiewskich
· Wszelkie info o lini...
· Młynarz z Nowego Fra...
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Ostatnio dodane zdjęcia

Dom przy ul. Bydgosk...

Dzieci

Nadanie imienia sali...

...a swego nie znacie.

Stary cmentarz

Bar Sambor

Po schodach w górę i...

Blacharz i Mistrz de...

Katastrofa samochodo...

Nowe - ośrodek przem...

Targi Meblowe w Nowe...

Otwarcie Targów Mebl...

W królestwie stolarz...

Organizatorzy Targów...

Targi Meblowe w Nowem

Katastrofa samochodo...

Z uroczystości 3- ma...

W Persie 30 XI 2019

Bzowo Restauracja M....

Planty zimą

Piękna niedziela w N...

Piękna uroczystość n...

W przyszłym roku tar...

W pomorskiej stolicy...

Królewstwo meblarzy ...

Jubileusz zasłużoneg...

Cenny zabytek histor...

Grupa członków Stron...

Sambor I gdański

Z WĘDRÓWEK PO POMORZ...
Wygenerowano w sekund: 0.24 - 27 zapytań MySQL 17,239,708 unikalnych wizyt