Marzec 28 2024 10:42:21
Nawigacja
· Strona Główna
· Artykuły
· Download
· Forum
· Galeria
· Kontakt
· Szukaj
Zobacz temat
Nowe nad Wisłą, Neuenburg an der Weichsel » Portal Nowego nad Wisłą » Forum
 Drukuj temat
Ku pamięci!
szalupa
Z okazji Świąt Zmarłych, fajnie byłoby powspominać Nowian, którzy zapadli w naszej pamięci z niebanalnych sytuacji, zrobili dla Nowego wiele dobrego, albo swoim życiem dali przykład lojalności, oddania sprawie. Przyczynili się do rozwoju naszego miasta, to dobra okazja, żeby przywołać ich pamięć.
 
szalupa
Pamiętam pana Targańskiego, był moim nauczycielem muzyki i j. rosyjskiego. Wprawdzie niedługo, ale to wystarczyło, żeby zaszczepić we mnie chęć uczenia się gry na akordeonie. Kiedy tylko wyczuł, że mam do tego talent, każdą lekcję musiałam zaczynać od zagrania czegokolwiek. Gdyby żył dłużej, na pewno umiałabym lepiej grać, nie darowałby mi.
 
barbaros
Ten temat to dobry pomysł. Moim zdaniem, taką wyjątkową osobą o wielkim sercu i niesamowitej dobroci był ks. Lewandowski, nasz niegdysiejszy proboszcz. Wspomagał finansowo swoich ministrantów, którzy po ukończeniu liceum kształcili się dalej..Nie oczekiwał w zamian wdzięczności, jedynie ...wytrwałości w nauce. Nie przywiązywał wagi do dóbr doczesnych, żył skromnie, prawie ascetycznie...
To był naprawdę KTOŚ...
Edytowane przez barbaros dnia 28-10-2007 20:58
barbaros
 
rampa
Dla mnie osobami do których wracam - cofając się do lat szkolnych- są śp. Pani Borucka i Pan Sworowski.Naukę w szkole rozpoczęłam z rocznym opóżnieniem, ze względu na chorobę. Pierwsza moja wychowawczyni Pani Borucka stwierdziła, że mogę iść do drugiej klasy.Po dwóch m-cach przyjęła mnie do drugiej klasy Pani Stasiewska. Dyrektor Sworowski na takie przejście się zgodził.Nikogo nie zawiodłam, szkoły- Podstawową i Liceum skończyłam z dobrymi wynikami. Dzisiaj w takiej sytuacji trzeba byłoby zaangażować psychologów. To zdarzenie dawało mi poczucie -będąc osobą dorosłą- że nie ma rzeczy niemożliwych.
 
23121959
Pani Wiesia Wojnowska, ostatnia pani na Kończycach ... Nosiła zawsze ciemne i bardzo skromne, wręcz ubogie stroje. Pamiętam Jej spokojną i szlachetnie klasyczną twarz. I oczy. Duże i bardzo mądre oczy, którymi z wielką uwagą wpatrywała się w twarz swojego rozmówcy.
Te oczy nabierały blasku, kiedy wspominała czasy przedwojenne i opowiadała o swoich rodzicach i braciach, o majątku Kończyce, o przedwojennej polonistyce na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie studiowała.
Kiedyś spostrzegła. że czytam Prousta. Uśmiechnęła się lekko i powiedziała Choć tylko szczęście jest zbawienne dla ciała, zgryzota rozwija siłę ducha, tak mawiał Proust, pamiętaj o tym zawsze.
Nie skarżyła się na swój trudny, powojenny los. Zawsze skromna, pełna godności i przepełniona niesamowitym, wewnętrznym spokojem.
Przypominam sobie Jej słowa Zobaczysz, w końcu nadejdzie wolna Polska, wtedy wszystko będzie inne.
Wspaniała Pani Wiesia, dziedziczka z Kończyc.
I ona tworzyła także historię tego miasta, warto o tym pamiętać .....
 
23121959
Pani Wiesia Wojnowska często zachodziła do moich bliskich krewnych: Babci i Cioci.
To były lata siedemdziesiąte, początek osiemdziesiątych. Rozmowa o której wspominam, miała miejsce podczas mojego wakacyjnego pobytu w Nowem, tuż przed rozpoczęciem moich studiów - koniec lat siedemdziesiątych.
Pani Wiesia lubiła po niedzielnej mszy przejść uliczkami miasteczka i zajrzeć do domu mojej rodziny na ulicy Kolejowej. To były zawsze ciekawe, chociaż bardzo krótkie spotkania.
 
grzybek
ja wspominam wszystkich,którzy odeszli,jednak najbardziej mojego brata Andrzeja,po którym czuje wielka strate w sfym sercu,to był gosc.pozatem super braciak.SPOCZYWAJ W POKOJU BRACIE.
woda
 
spica
Dla mnie osobami do których wracam często myślami są członkowie mojej rodziny: mój ojciec,moja mama,moje ciocie i wujostwo,którzy bohatersko walczyli z okupantem,przeżyli[ niektórzy]wojnę i Syberię.Zawsze byli patriotami i Polakami.Przeżyli naprawdę ciężkie czasy. Wojna zmarnowała im młodość,miłość,naukę. Dla mnie to prawdziwi bohaterowie!!! Cześć ich pamięci!!!














 
szalupa
Masz rację Spica, ofiary wojen... Często próbuję wyobrażać sobie, co mogli czuć ludzie, którzy doświadczyli jakiejkolwiek tragedii zupełnie niewinnie i niechcący. W jednej chwili ginie brat, ojciec, mąż, dziecko...serce pęka z bólu. Często tak myślę, że mamy teraz za dobrze i dlatego ludzie się nie szanują. Weźmy ostatnie wydarzenia w Gruzji...ilu ludzi zginęło przez urojenia i chore ambicje jednego człowieka. Cześć pamięci wszystkim " wyrwanym życiu " ludzi.
 
spica
DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

Lat już dziewięćdziesiąt
Minęło od chwili,
Gdy zaborcy wreszcie
Polskę opuścili.

Mój tatuś pamiętał
Ten dzień upragniony,
Gdy wolny byt Polski
Został ogłoszony.

On w zaborze rosyjskim
Musiał kończyć szkoły,
A los polskich uczniów
Nie był tam wesoły.

Mnie uczono w wolnej,
Lecz czy niepodległej?
Przecież także rosyjskiemu mocarstwu
Tak bardzo uległej!

Znów lata mijały
Pod cudzym nadzorem,
Aż Polskę wyzwolono
Pod ludzi naporem.

Jak Ci Polsko powiedzieć
Bez słów wyświechtanych,
Że najbardziej w świecie,
To Ciebie kochamy?

Przez wieki dręczona,
Zaborcom uległa,
Jesteś teraz wolna,
Polsko niepodległa!
 
grzybek
piekny wiersz,spica.tylko szkoda,ze tresc jego jest tak jagby ze snu.
niepodległa komu???????ShockShockShocknieczaje.ale dobra nieczepiam sie,dzisiaj swieto pszecie,miłego wypoczynku.Wink
woda
 
spica
Grzybek, czego ty "nie czajesz"? nie uczyłeś się w szkole o Piłsudskim? co miałeś za stopień z historii dwójkę czy piątkę? co dziś obchodzisz za święto?No nie chyba żartujesz!!! Wink
 
grzybek
akórat z historji mialem dobre stopnie.ja poprostu niebende ci tlumaczył oco mi idzie,bo niebende bawil sie w polityke.ale jedno ci powiem ,od jednego tyrana zesmy sie uwolnili,to mamy drugiego.pszeciesz oni nam dyktuja krok po kroku,co mamy robic i jak,i historja uczy ,w czasie kryzysu wszyscy którzy nam dyktowali,sie odnas odwrócili.to ty spica zartujesz ze otym niewiesz.ale spica,niepszejmuj sie to tylko moje pszemyslonka,niechce truc naten temat.polityke zostafmy politykom,a my pogadajmy na inne tematy.Smile
Edytowane przez grzybek dnia 12-11-2008 07:33
woda
 
grzybek
pozatem kocham POLSKE.wróciłem doniej po latach.choc byłem ustawiony na zachodzie.tu jest moje miejsce,choc skromniej,ale w domu.na ziemi która znam,i jest piekna,moja,nasza.pozdrawiam
woda
 
szalupa
Tak czytam Spica Twój fajny wiersz i sobie myslę, że polacy tak bardzo mają niewolę we krwi, że na wolności głupieją i nie umieją z niej korzystać. Naród Izraelski 40 lat wędrował przez pustynię, żeby przez trudy, niedostatek i cierpienie móc wejść do ziemii obiecanej, już jako oczyszczony i przygotowany do życia na wolności, naród. Tyle lat potrzeba, żeby zrzucić piętno niewoli...Sad My jesteśmy dopiero na półmetku Sad
 
szalupa
Minął rok i znowu pożegnaliśmy wielu ludzi...
 
spica
Patrzę na płomień tlący się w zniczu,
smutek i żal się we mnie budzi.
Spoglądam w niebo i zadaję pytanie:
Dlaczego Boże zabierasz dobrych ludzi?....Sad
 
szalupa
Spica, to, że dobrzy ludzie odchodzą, ma też swoją logikę Smile Dobrych ludzi cenimy, jak już ich nie ma. Wtedy dopiero zaczynamy o nich mówić, wspominać, doceniać i przejmować od nich przywary. Zastanawiamy się nad wartością życia i nad tym, co jest w nim najważniejsze. Pozorne zło-śmierć dobrego człowieka, zostaje zamienione w dobro, bo zaczynamy wartościować, analizować, może nawet zmieniać...?
 
gumis64
62 lata temu 8 lutego 1951 komuniści zamordowali Łupaszkę... Zygmunt Edward Szendzielarz, ps. "Łupaszko" (ur. 12 marca 1910 w Stryju, stracony 8 lutego 1951 w więzieniu mokotowskim w Warszawie) – major kawalerii Wojska Polskiego i Armii Krajowej.
 
dunder
W liceum 8 kwietnia br. po południu odbyło się spotkanie poetyckie poświęcone nieżyjącej już koleżance z NBK (matura 1965) Ludmile Hołodze połączone z prezentacją Jej tomiku wierszy Kiedyś wrócisz z moich wspomnień jak z podróży . Nie mogłem tam być - zapalam świeczkę [*] [^]
 
Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować lub nie masz konta?
Skontaktuj się z administratorem portalu - admin@miasto-nowe.com
Losowa Fotka
Ostatnie komentarze
News
Dziękuję i wzajemnie ż...
Wzajemnie Arku. Tym sz...
12 października ukaże ...
Dziesięć lat... Aż tru...
Tak jak pisze kapa - z...
Artykuły
Uzypełnienie, [url]htt...
ciekawy materiał dotyc...
[img]https://bi.im-g.p...
58Wiktoria prosze: [ur...
Arek, masz jakiś link ...
Informacja do 58Wiktor...
Dodatkowa informacja d...
Bies, masz może zdjęci...
Tak, została część bud...
Super, dziękuję. Coś n...
Fotogaleria
Poniżej link do wspomn...
Wystawa została zorgan...
Dzieki za kolejne info...
Na wystawie w zamku je...
Obecnie to juz history...
Dziękuję za informację.
Kapa daj namiar mniej ...
Nawet tyle nie zostało...
Piękne czasy, piękne m...
Portal ma się dobrze, ...
[i]Kurier Bydgoski 03-...
Kolejna publikacja z n...
[i]"Zakłada się park m...
Musi byc to gdzies udo...
Ciekawe ile osób otrzy...
Ile drzew rosło w tamt...
Ciekawy i rzetelny art...
R.I.P. (*) (*) (*)
Piękny motocykl : [url...
chyba tak ;)
Ostatnie artykuły
· Przyjaciel 1900 - 1901
· Fragmenty książki El...
· Przyjaciel 1899
· Przyjaciel 1897 - 1898
· Przyjaciel 1896
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Artykul "Utracona pr...
· Co z tym Neuenburgie...
· Rodzina Stasiewskich
· Wszelkie info o lini...
· Młynarz z Nowego Fra...
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Ostatnio dodane zdjęcia

Nadanie imienia sali...

...a swego nie znacie.

Stary cmentarz

Bar Sambor

Po schodach w górę i...

Blacharz i Mistrz de...

Katastrofa samochodo...

Nowe - ośrodek przem...

Targi Meblowe w Nowe...

Otwarcie Targów Mebl...

W królestwie stolarz...

Organizatorzy Targów...

Targi Meblowe w Nowem

Katastrofa samochodo...

Z uroczystości 3- ma...

W Persie 30 XI 2019

Bzowo Restauracja M....

Planty zimą

Piękna niedziela w N...

Piękna uroczystość n...

W przyszłym roku tar...

W pomorskiej stolicy...

Królewstwo meblarzy ...

Jubileusz zasłużoneg...

Cenny zabytek histor...

Grupa członków Stron...

Sambor I gdański

Z WĘDRÓWEK PO POMORZ...

Wycieczka parowcem C...

Niespodzianka
Wygenerowano w sekund: 0.12 - 28 zapytań MySQL 15,997,923 unikalnych wizyt