Aneks do zagadki IKI
Dodane przez arek dnia Marzec 14 2011 12:56:03
Ika pyta o dawną nazwę obecnej Alei 3 maja. Nazw było kilka. Jak zwykle w zależności od wydarzeń historycznych. Ale nie o tym chcę pisać. Jedna z nazw pierwotnych; z czyli 20-lecia międzywojennego – to ul. Lipowa przez mieszkańców przezywana „Milionówka”. Urocze przezwisko.

Z innej beczki – w czasach PRLu właściwie każde miasto miało swoistą dzielnicę, która niezależnie od szerokości geograficznej nazywane było podobnie: „złodziejowo”. Jak wytłumaczyć ten fenomen? Otóż w czasach ogólnego niedoboru materiałów budowlanych, gdy nie było na wolnym rynku niczego! Każda budowa w danej miejscowości była zbawienna – stawała się magazynem dla miejscowych. Przy odpowiednich kontaktach oni wynieśli worek cementu, dachówki, wapno itp. Można było budować własną chałupkę. I tak powstawały „złodziejowa”.

Teraz zestawienie tych dwóch opinii publicznych czyli: milionówki i złodziejowa. Z tych dwóch nazw – bardziej sympatyczna wydaje się ta pierwsza. Czuję w niej podziw dla czyjegoś sukcesu. No może odrobinę zazdrości. Ale nie zazdrości toksycznej. Jak wyglądały okolice pokazuje fotografia zamieszczona przez Ikę 20 stycznia 2005 r. pn Widok na Aleję 3 maja. kapa

Komentarze
nimius dnia sierpień 10 2005 18:28:24
Trochę nie zrozumiałem kapa tego : Dlaczego się nasza alejka nazywała Milionówką ? :(
IKA dnia sierpień 10 2005 22:37:26
Może kradli lipki i wsadali w ogródkach? :)
IKA dnia sierpień 10 2005 22:41:53
W 1928 roku zmieniono nazwę ul. Lipowej na Aleję Marszałka Piłsudskiego. Alejka zbudowana była w latach 1920-1922
dnia sierpień 11 2005 07:17:28
IKA ale gwoli prawdzie - pamiętasz a nazwie ul. ! maja - zanim zamieniono na Aleje 3 maja? Tej milionówki nie potrafię wyjaśnić - ale poszperam. kapa
Bies dnia sierpień 17 2005 17:37:06
Próba odpowiedzi=przypuszczenia. Zastanawiając się nad przezwiskiem tej ulicy pamiętam, że "mądrość ludowar1; zawiera w sobie zawsze jakieś racjonalne ziarno prawdy. Przezwiska r11; często dowcipne r11; są oparte na jakieś rzeczowej przesłance. Zadałem sobie pytanie r11; kto tam mieszkał? Aleja ciągnie się wzdłuż placów stacji kolejowej z jednej strony; po drugiej zlokalizowane były budynki, firmy ustawione frontem do Sądowej (reprezentacyjnej i głównej ulicy w miasteczku) a zapleczem do alejki. Reprezentacyjnym budynkiem była tzw. hallerówka r11; służąca organizacjom społecznym oraz na przeciwnym końcu mieściła się Fabryka mebli koszykarsko r11; pedykowanych i obręczy na beczki do masła Firma największa na Pomorzu, nagrodzona 3 złotymi medalami. Założona 1890r. Przepisałem tekst z wizytówki znajdującej się na portalu. Właścicielem firmy był A. Frankowski człowiek niewątpliwie majętny. Wnioski: być może 1. jego firma (po II wojnie Wiklina) oraz reprezentacyjna hallerówka dała nazwę Milionówka;bo żeby tam się wybudować i to tak się pobudować, trzeba było być majętnym. 2. tak naprawdę r11; to nikt tam nie mieszkał r11; i może ironia i poczucie humoru nowian w nazwie ironicznej wyraża się przekonanie kto mógłby tam zamieszkać. Nie wiem czy te przypuszczenia są przekonywające. Mam jeszcze trzecią wersję: w dobie kryzysu końca lat 20 i 30 r11; tych wydano miliony na założenie Alei Lipowej i mieszkańcy żartobliwie tak tytułowali nową ulicę. Co na to portalowicze? Nie macie żadnych przekazów na ten temat???
dnia październik 04 2005 22:14:25
z dzieciństwa w uszach mi brzmi: milion razy ci mówiłam, mam ci milion razy powtórzyć, milion znaczyło wiele, liczba już nie policzalna, może więc tak wiele lip na jednej, w końcu banalnej uliczce nikt nie chciał liczyć i prościej było powiedzieć milionówka?